Neden Gönüllü Olmalı ?

Neden Gönüllü Olmalı ?

Hiçbir menfaat ve karşılık gözetmeksizin, sadece Allah’ın rızası beklenerek, yardım edilmesi gereken bir durumda tüm maddî ve manevî birikimin seferber edilmesine gönüllülük denilmektedir. Bir anlamda gönüllü; bilgisini, becerisini, zamanını ve emeğini iyiliğe dönüştürmek isteyen herkestir.

Bir insan, kimi zaman maddî, fizikî veya parasal gücünü, kimi zaman bilgi, beceri ve kabiliyetlerini kullanarak gönüllü olabilir. Gönüllü olan insanlar elbette bireysel faaliyetlerde de bulunabilir. Ancak bir sivil toplum kuruluşu ya da gönüllülerin oluşturduğu bir toplumsal proje içinde yer alan gönüllüler, birikimlerin doğru tasnifi ve kullanılması sayesinde daha faydalı olabilmektedirler.

Günümüz dünyasında yaşanan doğal afetler, depremler, savaşlar, açlık, kuraklık gibi felaketler, kendine ve insana saygısı olan, özbenliğinde insan olma şerefinin ne anlama geldiğini bilen vicdan sahibi insanları fazlasıyla huzursuz etmektedir.

İslam Dini’nin insanları nasıl kardeş ilan ettiğini ensar muhacir örneğinde çok iyi görmekteyiz. Bizler de gönüllüler olarak bu ensar muhacir kardeşliğini çok iyi anlayıp özümsemeli, gönüllü olarak mazlum, mağdur ve muhtaçlara yardım elimizi uzatmalı, onların derdiyle dertlenmeli ve derlerine elimizden geldiğince çözüm bulmalı, sevinçlerini ve acılarını paylaşmalıyız.

Dervişan Vakfı yurt içinde ve yurt dışında gönüllü olarak çalışmak isteyenleri gönüllü olmaya davet ediyor. Gönüllü olmanız için yapmanız gerek tek şey Üsküdar'daki dernek merkezimize gelip “Gönüllü Formu” doldurmaktır.